skip to Main Content

Bandwidth Sahtekarlığı

Bandwidth Sahtekarlığı (Bant Genişliği)

Bu yazımızda Mayıs ayında yaşadığım ve ilk kez o zaman öğrendiğim bir olayı sizlerle paylaşacağım. Konu Bandwidth Sahtekarlığı. Önce nedir bu meret onu bir öğrenelim. Ha bu arada, yazının uzun olması gözünüzü korkutmasın. Okuduğunuza sonuna kadar değeceğini garanti ediyorum.

Bandwidth Nedir?

Kelime anlamı Bant Genişliği‘dir. MB ya da GB cinsinden aylık olarak değerlendirilir ya da Sınırsız olarak sunulur. Her ay sonu sıfırlanır. İnternet kotanız gibi.

Bandwidth Neye Yarar?

Teknik bir açıklama yerine anlayacağınız bir dille açıklamak istiyorum. Satın almış olduğunuz hostun yani sunucunun nasıl ki bir disk alanı varsa bant genişliği de vardır. Kimi İnternet Servis Sağlayıcıları 1 GB5 GB50 GB ya da Sınırsız olarak bu hizmeti sizlere sunar. Web sitenizde yer alan her bir sayfanın KB ya da MB olarak bir içerik boyutu vardır. Mesela web sitenizde 30 Dakikalık bir HD video paylaştığınızı ve videonun boyutunun 400 MB olduğunu varsayalım. Web sitenizi ziyaret edip bu videoyu sonuna kadar izleyen her ziyaretçi Bandwidth kotanızdan 400 MB alır götürür. Eğer bandwidth değerinizin bir kotası varsa ve bandwidth sıfırlama gününüze henüz gelmediyseniz (genellikle her ayın son günüdür) web siteniz otomatik olarak yayına kapanır ve aşağıdaki gibi 509-Bandwidth Limit Exceeded hata mesajı sitenizin tüm sayfalarında görüntülenir.

Bandwidth Limit Exceeded Hatası Çözümü

Bu sorunu çözmenin 3 yolu vardır.

  1. Ay sonunu bekleyeceksiniz, kotanız sıfırlanacak ve siteniz normala dönecek (Sıkıntılı Bekleyiş)
  2. Hosting firmanızı arayıp sorunu yaşadığınız ay için ekstra Bandwidth kotası satın alacaksınız (Geçici Çözüm)
  3. Sınırsız Bandwidth özellikli sunucu kullanacaksınız ve sıkıntı yaşamayacaksınız. (Kesin Çözüm)

İşte Benim Hikayem – Bandwidth Sahtekarlığı

Şubat 2017’de yeni tanıştığımız bir müşterimiz için web tasarım çalışmasına başladık ve taahhüt ettiğimiz sürede web sitelerini teslim ettik. Ortalama bir web site için aylık 10 GB Bandwidth değeri yeterlidir. Biz ise webdeyeral’ı tercih eden müşterilerimize 50 GB bandwidth veriyorduk.

Mayıs ayında müşterimiz beni arayarak web sitelerinin açılmadığını “509-Bandwidth Limit Exceeded Hatası” verdiğini söyleyince çok şaşırdım. Normal şartlarda bu sorunu çözebilmek için müşterimize ekstra ücretle o aya mahsus ya ekstra limit tanımlamalıydık ya da sınırsız paket sunmalıydık. Yazıya devam etmeden önce müşterimizin 2017 yılı içerisindeki Bandwidth kullanım dağılımını lütfen aşağıdaki grafikte inceleyiniz ve yazıyı okumaya devam ediniz.

Normal aylarda 5 ila 10 GB dolaylarında trafiği hiç geçmeyen bir web site ne olmuş olabilirdi de Mayıs-Haziran aylarında 72 GB trafiğe ulaşmış? Bu tabloya bakınca bir sahtekarlık olduğunu hissetmemek mümkün değildi. Müşterimize ekstra limit satın alması gerektiğini kendilerini kasıtlı olarak bu duruma soktuğumuzu düşünmelerinden çekindiğimizden açıkçası söyleyemedim. Kara kara ne yapsak diye düşünürken müşterimiz aşağıdaki mesajı tarafıma iletti.

“Fatih Bey bugun beni birisi aradı. Web sitemizin hata verdiğini kendilerinden öğrendim. Web sitemizin barındığı  sunucumuzun yeterli olmadığını, sunucumuzun değiştirilmesi gerektiğini bir fiyat teklifi ile bana iletti. Hatta bizim için bir de hediye logo hazırlamışlar güya. Eğer kendilerini tercih edersek hem bu sorunu çözeceklerini hem de hazırladıkları logoyu hediye edeceklerini söylediler… “

deyince her şey ortaya çıkıverdi. Her şey gün gibi ortadaydı. Müşterimizin sunucusunun sınırsız bandwidth olmama ihtimalini düşünerek web sitelerine suni trafik yönlendirmişlerdi ki bandwidth kotası dolsun ve site yayından düşsün. Zaten müşterimizi kafalarına koydukları için önceden logo hazırlığı da yapmışlardı. Aylık ziyaretçi trafiği 5GB’ı geçmeyen müşterimiz sitesine Mayıs ayında 71 GB, Haziran ayında da 49 GB sahte kullanıcı trafiği yönlendirmişlerdi.

Mayıs-Nisan Suni Trafik Detayı

Bu sorunu çözmek adına o günden sonra tüm webdeyeral müşterilerine Sınırsız Bandwidth hizmetini ekstra ücret ödemeden sunmaya başladık. 2 ay müşterimizle uğraştılar. Baktılar ki bandwidth kotası kalkmış, site artık yayından düşmüyor, uğraşmayı bırakmışlar. Ve site istatistikleri normal değerlerine dönmüş.

Allah rakibin de karakterlisini karşımıza çıkartsın.

This Post Has 0 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Search
//
Whatsapp Support
👋 Hi, I'm Fatih Özün